Basit bir soru gibi görünüyor, ancak bilim adamları hala tam olarak cinsel dürtünün ne olduğu veya erkeklerde veya kadınlarda nasıl ölçüleceği konusunda anlaşamıyorlar. Hormonlar bir rol oynasa da, ne kadar fark yarattıkları her zaman açık değildir. Ancak diğer faktörler – psikolojik, sosyal ve fiziksel – libidonuzu yaratmak için birlikte çalışır.

20’li yaşların

Gençliğinizden 20’li yaşların sonlarına kadar takip eden yıllarda olduğundan daha verimli olmanız muhtemeldir. Bu, tam olarak nedeni açık olmasa da, seks yapıp yapmadığınız konusunda daha seçici olmanızı sağlayabilir. Aslında, bilim adamları, 20’li yaşların sonuna doğru doğurganlık azalmaya başladığında, kadın arzusunun artabileceğini düşünüyor.

30’lar ve 40’ların Başları

Hayatın bu zamanı, cinsel dürtünüzün en güçlü olduğu zaman olabilir. Bir çalışma, 27 ila 45 yaş arasındaki kadınların, genç veya yaşlı kadınlara göre daha sık ve daha yoğun cinsel fantezilere sahip olduğunu gösterdi. Ayrıca daha fazla seks yaptılar ve bir ilişkide daha erken yaşama olasılıkları daha yüksekti.

Çocuk Sahibi Olmak

Her yaşta, hamilelik ve doğumun cinsel yaşamınız üzerinde büyük bir etkisi vardır, ancak bu herkes için farklıdır. Vücudunuz ve hormonlarınız hamilelik boyunca değişir. Bu, özellikle ikinci trimesterde zaman zaman libidoda artış ve diğerlerinde istek eksikliği anlamına gelebilir. Ayrıca hamileyken seks yapmanın güvenli olup olmadığı konusunda endişeli olabilirsiniz. (Genellikle öyledir, ancak emin değilseniz doktorunuza danışın.) Emzirmek, çocuk büyütmek ve diğer işler de zamanınızı, enerjinizi ve sekse olan ilginizi etkileyebilir.

50’ler ve Ötesi

50 yaş civarında, “boş yuva” veya hamile kalma konusunda daha az endişe, bazı kadınların seksle daha fazla ilgilenmesini sağlayabilir. Ancak menopoza doğru ilerledikçe östrojen seviyeleri düşer, bu da libidonuzu biraz soğutabilir ve vajinal kuruluğa neden olabilir. Ateş basmaları, kaygı, kilo alma ve uyku sorunları da sizi daha az ruh halinde yapabilir. İlaçlar, hormonlar, yağlama ve diğer tedaviler hakkında doktorunuza danışın.