Döllenme ve hamilelik hakkında birçok yanlış anlama vardır. Birçok insan döllenmenin nasıl ve nerede gerçekleştiğini veya embriyo geliştikçe ne olduğunu anlamıyor.

Döllenme karmaşık bir süreç gibi görünse de, bunu anlamak sizi kendi üreme sisteminiz hakkında bilgiyle donatabilir ve karar vermeniz için sizi güçlendirebilir.

Döllenme hakkında 10 gerçeğe daha yakından bakalım. Bunlardan bazıları sizi şaşırtabilir bile.

  1. Fallop tüplerinde döllenme meydana gelir

Birçok insan döllenmenin rahimde veya yumurtalıklarda gerçekleştiğini düşünür, ancak bu doğru değildir. Döllenme, yumurtalıkları uterusa bağlayan fallop tüplerinde gerçekleşir.

Döllenme, bir sperm hücresi, fallop tüpündeki bir yumurta hücresiyle başarılı bir şekilde karşılaştığında gerçekleşir. Döllenme gerçekleştiğinde, bu yeni döllenmiş hücreye zigot denir. Buradan zigot, fallop tüpünden aşağıya ve uterusa doğru hareket edecektir.

Zigot daha sonra uterus astarına girer. Buna implantasyon denir. Zigot implante edildiğinde buna blastosist denir. Rahim astarı, sonunda bir fetüse dönüşen blastosisti “besler”.

Bu kuralın bir istisnası, in vitro fertilizasyon (IVF) ile olur. Bu durumda yumurtalar laboratuarda döllenir.

Fallop tüpleriniz tıkalı veya eksikse, döllenme vücudunuzun dışında gerçekleşeceği için IVF yoluyla hamile kalmanız hala mümkündür. Bu yöntemle bir embriyo döllendikten sonra rahme transfer edilir.

  1. Yumurtlasanız bile döllenme her zaman gerçekleşmez

Yumurtlama, yumurtalıklarınızdan birinden olgun bir yumurtanın salınmasıdır. Yumurtlarsanız ve bir sperm hücresi yumurtayı başarılı bir şekilde dölleyemezse, yumurta basitçe fallop tüpünden aşağıya, uterustan ve vajinadan dışarı çıkacaktır. Rahim astarı döküldüğünde yaklaşık iki hafta sonra adet olacaksınız.

Döllenmenin gerçekleşmemesinin birkaç nedeni vardır. Buna kontrasepsiyon kullanımı ve kısırlık dahildir. Hamile kalmakta zorluk çekiyorsanız ve bir yıldan uzun süredir (veya 35 yaşın üzerindeyse altı aydan fazla süredir) deniyorsanız, sağlık uzmanınızla görüşün.

  1. Yumurtlama sırasında iki yumurta salındığında ve her iki yumurta da döllendiğinde çift yumurta ikizi gebelik oluşur.

Genellikle, yumurtlama sırasında sadece bir yumurta salınır. Bununla birlikte, yumurtalıklar bazen aynı anda iki yumurtayı serbest bırakır. Her iki yumurtanın da iki farklı sperm hücresi tarafından döllenmesi mümkündür. Bu durumda ikizlere hamile kalabilirsiniz.

Bu ikizler, çift yumurta ikizleri (aynı zamanda tek yumurta ikizleri olarak da adlandırılır) olarak bilinecektir. İki ayrı yumurta hücresinden ve iki ayrı sperm hücresinden geldikleri için aynı DNA’ya sahip olmayacaklar ve aynı görünmeyebilirler.

IVF gibi doğurganlık tedavileri çoklu doğum olasılığını artırabilir. Bunun nedeni, doğurganlık tedavilerinin genellikle hamilelik şansını artırmak için aynı anda birden fazla embriyonun rahme aktarılmasını içermesidir. Doğurganlık ilaçları ayrıca yumurtlama sırasında birden fazla yumurtanın salınmasına neden olabilir.

  1. Döllenmiş yumurta bölündüğünde tek yumurta ikizi gebelik oluşur

Bazen, tek bir embriyo döllendikten sonra bölünür ve tek yumurta ikizleri ile sonuçlanır. Her iki hücre de aynı yumurta hücresinden ve sperm hücresinden geldiği için, tek yumurta ikizleri aynı DNA’ya, aynı cinsiyete ve neredeyse aynı görünüme sahip olacaktır.

  1. Döllenmiş yumurta rahime yerleşir

Yumurtlama noktasında uterus duvarı kalındır. Herhangi bir komplikasyon olmaksızın, döllenmiş yumurta (embriyo), kalınlaşmış uterus duvarına “yapışarak” uterusa yerleşmeye devam etmelidir.

Bir çok uzman, bir kişiyi ancak embriyo rahim duvarına başarılı bir şekilde implante edildikten sonra hamile olarak kabul eder. Başka bir deyişle, implantasyon hamileliğin başlangıcını işaret eder.

Ancak embriyo implant olmayabilir. Acil kontrasepsiyon, rahim içi araçlar (RİA) ve kısırlık, embriyonun implante edilmesini önleyebilir.

  1. Acil doğum kontrol hapları ve RİA kürtaj değildir

Standart oral kontrasepsiyon ve acil kontrasepsiyon hapları (“Ertesi gün hapı”) yumurtlamayı önler. Hapı aldığınızda yumurtlamanın zaten gerçekleşmiş olması durumunda, ABD Gıda ve İlaç İdaresi, bunun döllenmiş bir yumurtanın implante edilmesini engelleyebileceğini not eder.

RİA, servikal mukusu kalınlaştırarak çalışır. Bu hem yumurtlamayı önleyebilir hem de spermi öldüren veya hareketsizleştiren bir ortam oluşturarak döllenme olasılığını önleyebilir.

Uzmanlar tarafından yalnızca implantasyon gerçekleştiğinde hamile olarak kabul edildiğiniz için RİA’lar hamileliği sonlandırmaz. Aksine, hamileliğin olmasını engellerler. Uzmanlar, RİA’ların ve acil kontrasepsiyonun kürtaj değil, kontrasepsiyon olduğunu belirtiyor.

RİA’lar ve acil doğum kontrol haplarının her ikisi de son derece etkili doğum kontrol yöntemleridir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, her ikisi de hamileliği önlemede yüzde 99 etkilidir.

  1. Dış gebelik Döllenmiş yumurtanın rahim dışına yerleştiği zamandır

Döllenmiş yumurta rahim zarından başka bir yere yuva yaparsa buna dış gebelik denir. Dış gebeliklerin yaklaşık yüzde 90’ı, embriyo fallop tüplerinden birine implante edildiğinde meydana gelir. Ayrıca servikse veya karın boşluğuna da yapışabilir.

Ektopik gebelikler, tüp yırtılmasını önlemek için hızlı tedavi gerektiren tıbbi acil durumlardır.

  1. Hamilelik testleri idrarınızda veya kanınızda hCG’yi tespit eder

İmplantasyon gerçekleştikten sonra plasenta oluşur. Bu noktada vücudunuz insan koryonik gonadotropin (hCG) hormonunu üretecektir. Mayo Clinic’e göre, hamileliğin erken evrelerinde hCG seviyeleri her iki ila üç günde bir ikiye katlanmalıdır.

Hamilelik testleri, vücudunuzdaki hCG’yi tespit ederek çalışır. Evde hamilelik testlerinde olduğu gibi idrarınızı test edebilir veya sağlık hizmeti sağlayıcınız aracılığıyla kanınızı test edebilirsiniz. İdrarınızı evde hamilelik testi ile test ediyorsanız, testi idrarınızın en yoğun olduğu sabah olduğu için ilk iş olarak yapın. Bu, testin hCG seviyenizi ölçmesini kolaylaştıracaktır.

  1. Hamileliğinizin 1. Haftası, döllenmeden değil, son adetinizin ilk gününden itibaren sayılır.

Gebeliğin “gebelik yaşı”, gebelik süresidir. Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde, doktorunuz veya ebeniz hamileliğinizin gebelik yaşını haftalar halinde sayabilir. Çoğu bebek 39 veya 40. haftada doğar.

Birçok insan, gebelik yaşının döllenme ile başladığını, “1. haftanın” hamile kaldığınız hafta olduğunu düşünür, ancak durum böyle değildir. 1. Hafta aslında son adetinizin ilk gününden geriye dönük olarak sayılır. Yumurtlama genellikle adetinizin ilk gününden yaklaşık 14 gün sonra gerçekleştiğinden, döllenme genellikle hamileliğin “3. haftasında” gerçekleşir. Yani, gebelik döneminin ilk iki haftasında aslında hiç hamile değilsiniz.

  1. Gebeliğin 9. haftasından itibaren embriyo fetüs olarak kabul edilir.

Embriyo ile fetüs arasındaki fark gebelik yaşıdır. Gebeliğin 8. haftasının sonuna kadar döllenmiş yumurtaya embriyo denir. Tıbbi açıdan, 9. haftanın başından itibaren bir fetüs olarak kabul edilir.

Bu noktada tüm ana organlar gelişmeye başlamıştır ve plasenta hormon üretimi gibi birçok işlemi üstlenmektedir.