Ertesi Gün Hapı İşe Yaramadıysa Ne Yapmalı Ertesi Gün Hapı’nı ne kadar erken alırsanız, etkili olma olasılığı o kadar artar. İdeal olarak, 72 saatlik bir pencere içinde alınmalıdır.

Bu, korunmasız seks yaptığınız andan itibaren 3 gün. Ayrıca normal doğum kontrol yönteminizi kullanmaya devam etmelisiniz.

Ancak Ertesi Gün Hapı ve diğer korunma yöntemleri her durumda, yüzde 100 etkili değildir. Hamile kalacak olan her 8 kadından yaklaşık 7’sinin ilacı aldıktan sonra hamile kalmayacağı tahmin edilmektedir. Ayrıca hapı aldıktan sonra 2 saat içinde kusarsanız işe yaramayabilir.

Gebelik Testi ne zaman yapılmalı

Ertesi Gün Hapı’nı aldıktan sonraki 4 hafta içinde adet görmediyseniz, evde hamilelik testi yapmanız gerekir.

Negatif bir sonuç alırsanız 2 hafta daha bekleyin. Hala adet görmediyseniz, başka bir hamilelik testi yapın. Başka bir olumsuz sonuç alırsanız, neden adet olmadığınızı belirlemek için doktorunuza görünmenizi öneririz.

Test pozitifse

Hamilelik testiniz pozitifse, sonuçları doğrulamak için doktorunuzu görmek yine de iyi bir fikirdir. Ayrıca seçenekleriniz hakkında düşünmek için bir fırsattır. Hamileyseniz ve hamileliğinizi sürdürmek istiyorsanız hemen doğum öncesi bakıma başlayabilirsiniz.

Hamileliğe devam etmek istemediğinize karar verirseniz, doktorunuz size sunulan farklı kürtaj türlerini açıklayabilir.

Ertesi Gün Hapı’nı almadan önce

Ertesi Gün Hapı reçetesiz satılan bir ilaçtır. Bir doktora görünmeden veya reçete almadan çoğu eczanede alabilirsiniz.

Bu tür acil kontrasepsiyon genellikle “ertesi gün hapı” olarak adlandırılsa da, onu almak için kesinlikle sabaha kadar beklemeniz gerekmez.

Ayrıca adet döngünüzün neresinde olduğunuz da fark etmez. Bilmeniz gereken en önemli şey, ne kadar erken alırsanız, işe yarama şansının o kadar yüksek olmasıdır.

Bazı ilaçlar Ertesi Gün Hapı’nı daha az etkili hale getirebilir. Aşağıda belirttiğimiz ilaçları halen alıyorsanız, Ertesi Gün Hapı’nı almadan önce doktorunuzla görüşmeniz gerekir:

  • barbitüratlar
  • HIV, tüberküloz veya nöbetleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar
  • bitkisel takviyeler St. John’s wort

Bunlardan herhangi birini aldıysanız veya levonorgestrel’e karşı alerjik bir reaksiyon yaşadıysanız, mümkün olan en kısa sürede doktorunuza görünün. Zaman çok önemlidir, ayrıca önerebilecekleri alternatif acil kontrasepsiyon yöntemleri vardır.

Ertesi Gün Hapı’nin normal bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılması amaçlanmamıştır. Kendinizi iyi hissettiğiniz bir doğum kontrol yönteminiz yoksa doktorunuz başka bir yöntem seçmenize yardımcı olabilir. Acil kontrasepsiyonun cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara (CYBE) karşı hiçbir koruma sağlamadığını unutmayın.

Ertesi Gün Hapı’nı aldıktan sonra çoğu kişinin doktora gitmesi gerekmez. Yan etkiler geçicidir ve yakında normale dönmelisiniz. Aşağıdaki durumlarda doktorunuzla iletişime geçin:

  • Ertesi Gün Hapı’nı aldıktan sonraki 2 saat içinde kustunuz ve başka bir doz almanız gerekip gerekmediğini öğrenmek istiyorsunuz.
  • Ertesi Gün Hapı’nı almanızın üzerinden 4 haftadan fazla zaman geçti ve henüz adet görmediniz veya pozitif bir gebelik testiniz olmadı.
  • Birkaç gün sonra yavaşlama belirtisi göstermeyen çok ağır kanamanız var.
  • Bir haftadan uzun süredir lekelenmeniz veya kanamanız varsa ve ayrıca karın ağrısı veya baş dönmesi yaşıyorsanız.
  • Şiddetli karın ağrınız varsa. Bu durum, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir olay olan ektopik bir hamileliği gösterebilir.
  • Hamile olduğunuzu düşünüyorsunuz ve sonraki adımları tartışmak istiyorsanız.