Ertesi Gün Hapı gibi acil kontrasepsiyon (AK) kullandıktan sonra adet görmek hamile olmadığınızın bir işaretidir. Bu nedenle, adetinizi tam olarak ne zaman bekleyeceğinizi bilmek istemeniz anlaşılabilir.

AK, adet döngünüzün uzunluğunu etkileyebilir, yani bir sonraki adetiniz normalden daha geç veya daha erken gelebilir. Genellikle, bir hafta öncesinden bir hafta sonrasına kadar herhangi bir zamanda olabilir.

Ancak herkes farklıdır ve adetinizin gelmesi daha da uzun sürebilir.

İlk adetiniz nasıl olacak?

Ertesi Gün Hapı‘de bulunan hormonlar, bir sonraki adet döneminizi çeşitli şekillerde değiştirebilir. Bazı insanlar hiçbir değişiklik fark etmeyebilirken, diğerleri farklı sürelerden daha ağır kanamaya kadar her şeyi bildirmiştir.

Zamanlama

Ertesi Gün Hapı’nı aldıktan sonra ilk adetinizin ne zaman geleceğini tam olarak tahmin etmek zor. Bazı insanlar normal zamanda adet görürken, diğerleri bunu beklenenden birkaç gün önce veya sonra yaşarlar.

Bazı araştırmalar, adet döngünüzde Ertesi Gün Hapı’nı ne kadar erken alırsanız, bir sonraki adetinizin de o kadar erken olacağını öne sürüyorlar. Ancak, bu kesin olarak kanıtlanmamıştır.

Süre

Tıpkı zamanlamada olduğu gibi, adet döneminizin süresi de değişebilir. Ancak, her zamanki gibi aynı miktarda sürmesi ihtimali vardır.

Araştırmalar, hem yumurtlamadan önce hem de adet döngüsünde daha sonra AK almanın normalden daha uzun bir süreye sahip adet günlerine neden olabileceğini bulmuştur.

Genel özellikler

Ertesi Gün Hapı’nı aldıktan sonra normalden daha hafif veya daha ağır kanama fark edebilirsiniz.

Ertesi Gün Hapını ayda birden fazla veya tek bir adet döngüsünde birden fazla kullandıysanız, kanama yoğunluğundaki değişiklikler daha olası olabilir.

Diğer semptomlar

Ertesi Gün Hapı, mide bulantısından baş ağrısına kadar değişen yan etkilere neden olabilse de, bu semptomlar genellikle 24 saat sonra kaybolur.

Bu nedenle adetiniz geldiğinde normal kramplar ve hassasiyetten başka bir şey hissetmeyebilirsiniz. Ancak adetiniz normalden ağırsa, kendinizi yorgun hissedebilir ve enerji eksikliği hissedebilirsiniz.

Kullanılacak adet ürünleri

Ertesi Gün Hapı’nı aldıktan sonraki ilk adet döneminde normal adet ürünlerinizi kullanabilirsiniz. Ancak özellikle ağır dönemler, tampon ve ped gibi çift katmanlı koruma gerektirebilir.

Adet Kanamanızı Ertesi Gün Hapı’na bağlı kanamadan farklı kılan nedir?

Ertesi Gün Hapı’nı aldıktan sonra hafif kanama veya lekelenme olması normaldir. Sizin de başınıza gelmesi genellikle endişelenecek bir şey değildir.

Lekelenme, AK hapının vücudunuzda saldığı ekstra hormonların bir yan etkisidir. Ancak aynı zamanda erken hamileliğin bir işareti olabilir, bu nedenle adet döngünüzü takip etmeye çalışın ve emin değilseniz hamilelik testi yapın.

Zamanlama

Ertesi Gün Hapını aldıktan birkaç gün sonra kanama olma eğilimindedir. Ancak bazı kişilerde lekelenme hiç görülmeyebilir.

Süre

Bir veya iki gün sürebilir, ancak daha uzun süre kalabilir. Her şeyde olduğu gibi, cevap Ertesi Gün Hapı hormonlarının vücudunuzu ve döngünüzü nasıl etkilediğine bağlıdır.

Genel özellikler

Lekelenme gerçek bir adet dönemi gibi görünmeyecektir. Bunun yerine, çok daha hafiftir ve genellikle tuvalet kağıdında veya iç çamaşırınızda birkaç kan lekesi olarak görünür. Renk pembe ve kırmızıdan kahverengiye kadar her şey olabilir.

Diğer semptomlar

Ertesi Gün Hapı’na bağlı kanama normal adet kanamanızdan farklı olduğu için şiddetli kramplar gibi tipik adet belirtileri yaşamanız pek olası değildir.

Bununla birlikte, aşağıdakiler gibi bir veya daha fazla Ertesi Gün Hapı yan etkisi ile gelebilir:

  • mide bulantısı
  • karın ağrısı
  • tükenmişlik
  • baş ağrısı
  • baş dönmesi
  • göğüslerde hassasiyet
  • kusma
  • ishal

Bunlar birkaç günden fazla sürmemelidir.

 

Kullanılacak adet ürünleri

Ertesi Gün Hapı’nı aldıktan sonra oluşabilecek kanama genellikle çok hafiftir, bu nedenle ağır adet korumasına ihtiyacınız olmaz. Ancak iç çamaşırınızın içine sızabileceğinden endişeleniyorsanız, bir astarlı külot giymeyi düşünebilirsiniz.

Ertesi Gün Hapı’nin işe yarayıp yaramadığını başka nasıl anlayabilirsiniz?

Ertesi Gün Hapının işe yarayıp yaramadığını bilmenin regl dönemini beklemekten başka yolu yoktur.

 

Lekelenme veya hafif kanamanın adet ile aynı şey olmadığını unutmayın, bu nedenle her iki şekilde de bilmeden önce birkaç hafta beklemeniz gerekebilir.

Ertesi Gün Hapı neden döneminizi bu şekilde etkiler?

Ertesi Gün Hapı, bir yumurtanın salınmasını durdurarak hamileliği önlemek için levonorgestrel adı verilen sentetik bir hormon kullanır.

Levonorgestrel doğum kontrol haplarında bulunur, ancak Ertesi Gün Hapı vücudunuzun doğal hormon seviyelerini değiştirebilecek daha yüksek bir doz içerir.

Ekstra hormonlar da adet döngüsünü etkileyerek daha erken veya gecikmeli bir adetin yanı sıra daha ağır veya daha hafif kanamaya neden olabilir.

Ya beklenenden daha uzun sürdüyse ve hala adet olmadıysanız?

Ertesi Gün Hapı’nin adet döneminizin zamanlamasını etkilemesi normaldir. Ancak, normalden bir hafta sonraysa veya Ertesi Gün Hapı’nı aldıktan sonraki 3 hafta içinde hala gelmediyse, hamile olma olasılığınız vardır.

İşe yaramadığını düşünüyorsanız ne yapmalısınız?

Levonorgestrel içeren AK hapları, cinsel ilişkiden sonraki 24 saat içinde alındığında hamilelik şansını yüzde 95 oranında azaltabilir. Hap, cinsel ilişkiden 24 ila 72 saat sonra alınırsa, bu yüzde 88’e düşer.

Ertesi Gün Hapı’nin işe yarayıp yaramadığından emin değilseniz, hamilelik testi yapmalısınız. Döngünüzü takip ediyorsanız ve adetinizin en az bir hafta geciktiğini biliyorsanız, hemen bir tane test satın alın.

Ancak adet döngünüzün neresinde olduğunuzdan emin değilseniz, hamilelik testi yapmadan önce Ertesi Gün Hapı’nı aldıktan sonra 3 hafta bekleyin.

Hamilelik testleri, gebe kaldıktan yalnızca birkaç gün sonra üretilen insan koryonik gonadotropin (hCG) adlı belirli bir hormon türünü tespit eder. Bu yüzden çok erken almak yanlış bir sonuç verebilir.

Testiniz negatif çıkarsa, adetinizin gelip gelmediğini görmek için birkaç hafta daha bekleyin. Olmazsa, başka bir hamilelik testi yapın ve sonuç bir kez daha negatif çıkarsa gecikmeli adetler hakkında tavsiye almak için bir doktora gidin.

Sonuç pozitifse, bir doktor randevusu alın. Hamileliğinizi onaylayabilecek ve hem tıbbi hem de cerrahi kürtajlar dahil olmak üzere mevcut tüm seçenekler hakkında sizinle konuşabileceklerdir.

Sonuç olarak

Ertesi Gün Hapı insanları farklı şekillerde etkiler, bu nedenle adet döngünüzün değişip değişmeyeceğini tahmin etmek imkansızdır.

Ancak, Ertesi Gün Hapı sonrası ilk döneminizi normalden bir hafta önce veya sonra geçirmek endişelenecek bir şey değildir. Ve bu değişikliklerin yalnızca geçici olduğunu unutmayın, çünkü döngünüz bir sonraki sefer kendi kendine düzelmelidir.

Hâlâ erken veya geç adet görüyorsanız veya anormal kanama seviyeleri yaşıyorsanız, bir doktor veya başka bir sağlık kuruluşu ile konuşmalısınız.