Ertesi Gün Hapı, reçetesiz (OTC) acil kontrasepsiyon hapıdır. Doğum kontrolünüzün başarısız olduğundan şüpheleniyorsanız, doğum kontrol hapı almayı kaçırdıysanız veya korunmasız cinsel ilişkiye girdiyseniz, yedek olarak kullanabilirsiniz.

Yaygın değildir, ancak Ertesi Gün Hapı beklenmedik lekelenmelere ve kanamalara neden olabilir. Ertesi Gün Hapı, daha ağır veya daha hafif kanama veya adetinizin normalden daha erken veya daha geç olması gibi döneminizde başka değişikliklere neden olabilir. Ertesi Gün Hapı’nı aldıktan sonra bu tür kanama genellikle endişe nedeni değildir.

Ertesi Gün Hapı nasıl çalışır?

Ertesi Gün Hapı, yumurtlamayı geciktirerek çalışır, böylece sperm ve yumurta asla buluşmaz. Zaten yumurtladıysanız, döllenmiş bir yumurtanın döllenmesini veya implantasyonunu önleyebilir.

İçinde ne var?

Ertesi Gün Hapı, levonorgestrel adı verilen bir progestin içerir. Oral kontraseptiflerde kullanılan hormonla aynıdır, ancak tek bir daha yüksek dozda. Adet döngünüzün olağan düzenini etkileyebilecek hormon seviyelerinde bir değişikliğe neden olur.

Bu, aldığınız zaman ile bir sonraki adetinizin başlangıcı arasında lekelenmeye yol açabilir. Ayrıca adet döneminizin beklediğinizden bir hafta önce veya bir hafta sonra başlamasına neden olabilir. Ertesi Gün Hapı’nı aldıktan sonraki ilk döneminiz, sizin için normalden biraz daha hafif veya daha ağır olabilir.

Unutmayın ki herkes farklıdır, bu nedenle bazı kişilerde bir sonraki adet döneminden önce lekelenme ve kanama olur, bazılarında olmaz. Vücudunuzun hormonlardaki artışa nasıl tepki vereceğini önceden bilmenin bir yolu yoktur.

Ne sıklıkla alabilirim?

Ertesi Gün Hapı’yi gerektiği kadar alabilirsiniz, ancak ne kadar çok alırsanız lekelenme ve adet düzensizliği yaşama olasılığınız o kadar artar. Kendinizi Ertesi Gün Hapı’na sık sık ihtiyaç duyuyorsanız, daha etkili olabilecek diğer doğum kontrol yöntemleri hakkında doktorunuzla konuşmanız faydalı olacaktır.

Ertesi Gün Hapı, düşüğe neden olmaz ve kürtaj hapı değildir. Ancak kullandıktan sonra büyük pıhtılar içeren ağır bir kanamanız olmamalıdır.

Hamile olabilir miyim?

Ertesi Gün Hapı’yi kullandıktan sonra bazı lekelenmeler zararsızdır. Yine de hamile olmadığınızın kesin bir işareti olarak alınmamalıdır.

İmplantasyon lekelenmesi, döllenmiş bir yumurta rahmin astarına yapıştığında meydana gelebilir. Bu, hamileliğin erken döneminde tamamen normaldir ve genellikle gebe kaldıktan yaklaşık 10 ila 14 gün sonra ortaya çıkar.

Hamile olmadığınızı ancak adet gördüğünüzde veya negatif gebelik testi yaptırdığınızda anlarsınız.