Korunmasız cinsel ilişki sonrası hamilelikten korur

  • Ertesi gün hapları, kişi korunmasız cinsel ilişkide bulunduğunda (izinli veya izinsiz) veya kullandığı yöntem başarısız olduğunda, hamilelik olasılığını önleme imkanı sağlar. Ertesi gün hapları veya hormonsuz bir rahim içi araç kullanabilirsiniz.
  • Dünyanın çoğu kısmında ertesi gün hapları iki haptan oluşurken bazılarında sadece bir haptır. Hem iki hap hem de tek hap eşit şekilde etkilidir.
  • Etkinlik: Acil durum hapı seçenekleri çok etkilidir. Bu seçenekleri kullanan 100 bireyden 99’u hamileliği önleyebilecektir. Ancak, cinsel ilişki öncesinde veya sırasında kullanabileceğiniz yöntemler daha fazla avantaj sunmaktadır.
  • Yan etkiler: bakır içeren rahim içi araçlarda kanama artışı, kramplar görülebilir; ertesi gün hapları ise mide rahatsızlığı ve kusmaya neden olabilir.
  • Kullanım güçlüğü: değişkendir. Bakır içeren rahim içi araçlar bir defa takılır ve yıllarca etkili kalır. Hapların sayısı ve dozu, markaya göre değişmektedir.
  • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaz.

Özet:

Ertesi gün hapları, başlamadan önce hamileliği durdurabilir. (Yani, ertesi gün hapları, düşük hapları ile aynı değildir.) Yaşadığınız yere bağlı olarak farklı ertesi gün hapları arasından seçim yapabilirsiniz. Çoğu türü, korunmasız cinsel ilişki sonrası 5 gün (veya 120 saate) kadar süre içinde alınabilir ve ne kadar kısa sürede alırsanız o kadar etkili olacaktır.

Ertesi gün haplarına örnekler:

Ulipristal asetat içeren haplar: Bu yeni ertesi gün hapı formu, korunmasız cinsel ilişki sonrası 5 güne kadar işe yarayan tek haplık bir dozdur ve diğer ertesi gün haplarının aksine, 5 gün içinde etkinliği azalmayacaktır.

Levonorgestrel-bazlı haplar: Lydia Postpil, Postinor 2, Norpill, Unwanted72, Nowill Pill, Plan B One-Step, Next Choice One Dose, Next Choice, My Way, After Pill, Levonorgestrel. Bunlar, yaşadığınız ülkeye bağlı olarak, reçeteli veya reçetesiz şekilde eczanenizde mevcut olabilir. Ancak çok daha yüksek dozlarda diğer ertesi gün haplarına benzerdirler. Korunmasız cinsel ilişki sonrasında 5 güne kadar yararlı olabilirler ancak etkinliği her geçen gün azalır. Bu yöntemi kullanmak istiyorsanız, korunmasız cinsel ilişki sonrası mümkün olduğunca çabuk kullanmanız gereklidir.