Hamileliği önlemek için günlük hormon dozu

  • Haplar yaklaşık 50 yıldır kullanılmaktadır. Yutması kolaydır ve olumlu yan etkileri olabilir.
  • Etkinlik: hap, muntazam alındığında gerçekten etkilidir ancak çoğu kadın muntazaman kullanmamaktadır. Muntazaman kullanıldığında, 100 kadından 99’unda hamile kalma önlenecektir.
  • Yan etkileri: en yaygınları göğüslerde ağrı, bulantı, lekelenme ve cinsel dürtünün azalmasıdır.
  • Kullanım güçlüğü: yüksek. Her gün aynı saatte bir hap yutmanız gereklidir.
  • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamaz.

Özet:

“Hap”, her ay için paketlenmiş küçük bir tablettir.  Bazıları ona “oral doğum kontrol yöntemi” demektedir. Her gün aynı saatte olmak üzere günde bir defa yutulur. Piyasada mevcut birçok farklı hap türü vardır ve sıklıkla yeni seçenekler sunulmaktadır. Birçoğu yumurtalıklarınızın yumurtlamasına engel olan hormonlar salgılayarak çalışır. Hormonlar ayrıca servikal mukusunuzun kalınlaşmasını sağlar ve böylece spermin başta yumurtaya girmesini engellemeye yardımcı olur.

Hap türleri:

Kombinasyon. Kombinasyon hapları, yumurtlamayı önlemek için iki tür hormon kullanır – östrojen ve progestin. Bir aylık kombinasyon hapı, 3 haftalık hormon-bazlı haplar ile bir haftalık hormonsuz haplar içerir. Her ay reglinizi beklerken hormonsuz hapları yutarsınız.

Sadece Progestin. Bu haplarda östrojen bulunmaz ve kombinasyon haplarına hassassanız sıklıkla tavsiye edilirler. Kombinasyon hapında yan etkiler görüyorsanız da bu tür tavsiye edilir. Ayın her günü küçük miktarda progestin salgılar ve belirli bir haftada regli olmazsınız.