Vajinismus Nedir?

Bazı kadınlar için vajinal kaslar, vajinal penetrasyon girişiminde bulunduğunda istemsiz veya ısrarlı bir şekilde kasılır. Buna vajinismus denir. Kasılmalar cinsel ilişkiyi engelleyebilir veya çok ağrılı hale getirebilir.

Bu durum aşağıdaki durumlarda olabilir:

 • Partner penetrasyon girişiminde bulunduğunda
 • Bir kadın tampon yerleştirdiğinde
 • Bir kadına vajinal bölgeye yakın dokunulduğunda

Vajinismus cinsel uyarılmayı engellemez ancak penetrasyona engel olabilir. Nazik bir pelvik muayene tipik olarak kasılmaların nedenini göstermez. Hiçbir fiziksel anormallik duruma katkıda bulunmaz. 

Vajinismus Türleri

Vajinismus ikiye ayrılır:

 • Primer Vajinismus: Vajinal penetrasyonun hiç sağlanamadığı durumlarda
 • İkincil Vajinismus: Bir kez vajinal penetrasyon sağlandığında, ancak potansiyel olarak jinekolojik cerrahi, travma veya radyasyon gibi faktörler nedeniyle artık mümkün olmadığında

Bazı kadınlar menopozdan sonra vajinismus geliştirir. Östrojen seviyeleri düştüğünde, vajinal yağlama ve elastikiyet eksikliği cinsel ilişkiyi ağrılı, stresli veya imkansız hale getirir. Bu, bazı kadınlarda vajinismusa yol açabilir.

Disparoni

Disparoni, ağrılı cinsel ilişki için tıbbi terimdir. Genellikle vajinismus ile karıştırılır. Bununla birlikte, disparoni şunlardan kaynaklanabilir:

 • Kistler
 • Pelvik inflamatuar hastalık
 • Vajinal atrofi

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus için her zaman bir sebep yoktur. Genellikle aşağıdaki koşullara bağlanmıştır:

 • Geçmiş cinsel istismar veya travma
 • Geçmiş ağrılı ilişki
 • Duygusal faktörler (ilk gece korkusu)

Bazı durumlarda, doğrudan bir neden bulunamaz. Tanı koymak için doktorunuz fizik muayene yapacak ve tıbbi ve cinsel geçmişinizi soracaktır. Bu geçmişler, kasılmaların altında yatan nedene dair ipuçları vermeye yardımcı olabilir.

Vajinismus Belirtileri

Vajinal kasların istem dışı kasılması vajinismusun birincil belirtisidir, ancak durumun şiddeti kadından kadına değişir. Her durumda vajinanın daralması penetrasyonu zorlaştırır veya imkansız hale getirir. Vajinismusunuz varsa vajina kaslarınızın kasılmalarını yönetemez veya durduramazsınız. Vajinismus, vajinal penetrasyon korkusu ve penetrasyonla ilgili cinsel istek azalması gibi ek semptomlara sahip olabilir. Vajinismuslu kadınlar, vajinaya herhangi bir şey sokulduğunda genellikle yanma veya batma ağrısı bildirirler. Vajinismusunuz varsa, bu cinsel aktivitelerden tamamen vazgeçeceğiniz anlamına gelmez. Bu duruma sahip kadınlar hala cinsel zevki hissedebilir ve arzulayabilir ve orgazm olabilir.

Aşağıdakiler dahil birçok cinsel aktivite penetrasyon içermez:

 • Oral seks
 • Masaj
 • Mastürbasyon

Vajinismus Teşhisi

Vajinismus teşhisi genellikle belirtilerinizi açıklamakla başlar. Doktorunuz muhtemelen şunları soracaktır:

 • Sorunu ilk ne zaman fark ettiğiniz?
 • Ne sıklıkla olmakta?
 • Ne tetikliyor gibi görünüyor?

Tipik olarak doktorunuz, cinsel travma veya istismar yaşayıp yaşamadığınızla ilgili soruları içerebilecek cinsel geçmişiniz hakkında da sorular soracaktır. 

Genel olarak vajinismusun tanı ve tedavisi pelvik muayene gerektirir. Vajinismuslu kadınların pelvik muayeneler konusunda gergin veya korkulu olmaları yaygındır. Doktorunuz bir pelvik muayene önerirse, muayeneyi sizin için olabildiğince konforlu hale getirmenin yollarını tartışabilirsiniz. Bazı kadınlar muayene için kadın doğum masası kullanmamayı ve farklı fiziksel pozisyonları denemeyi tercih eder. Doktorunuzun ne yaptığını görmek için bir ayna kullanabilirseniz daha rahat hissedebilirsiniz. Bir doktor vajinismustan şüphelendiğinde, genellikle muayeneyi olabildiğince nazik bir şekilde yapacaktır. Penetrasyonu kolaylaştırmak için ellerini veya tıbbi aletlerini vajinanıza yönlendirmenize yardımcı olmanızı önerebilirler. Doktorunuzdan muayenenin her adımını ilerledikçe size açıklamasını isteyebilirsiniz. Muayene sırasında doktorunuz herhangi bir enfeksiyon veya yara izi arayacaktır.

Vajinismusta vajina kaslarının kasılması için fiziksel bir sebep yoktur. Bu, vajinismusunuz varsa doktorunuzun belirtileriniz için başka bir neden bulmayacağı anlamına gelir.

Vajinismus İçin Tedavi Seçenekleri

Vajinismus tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Tedavi genellikle eğitim, danışmanlık ve egzersizleri içerir. 

Cinsel Terapi ve Danışmanlık

Eğitim tipik olarak anatominizi ve cinsel uyarılma ve ilişki sırasında neler olduğunu öğrenmeyi içerir. Vajinismusta görev alan kaslar hakkında da bilgi edineceksiniz. Bu, vücudun bölümlerinin nasıl çalıştığını ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini anlamanıza yardımcı olabilir. Danışmanlık, sizi yalnız veya eşinizle birlikte içerebilir. Cinsel bozukluklar konusunda uzmanlaşmış bir danışmanla çalışmak yardımcı olabilir. Gevşeme teknikleri ve hipnoz ayrıca gevşemeyi teşvik edebilir ve cinsel ilişkide daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

Vajinal Dilatörler

Doktorunuz veya danışmanınız, bir profesyonelin gözetiminde vajinal dilatör kullanmayı öğrenmenizi önerebilir.

Koni şeklindeki dilatörleri vajinanıza yerleştirin. Dilatörler giderek büyüyecek. Bu, vajinal kasların gerilmesine ve esnek hale gelmesine yardımcı olur. Yakınlığı artırmak için, dilatörleri yerleştirmenize eşinizden yardım etmesini isteyin. Bir dizi dilatör ile tedavi sürecini tamamladıktan sonra, siz ve eşiniz tekrar cinsel ilişkiye girmeyi deneyebilirsiniz.

Fizik Tedavi

Dilatörleri kendi başınıza kullanmakta zorlanıyorsanız, pelvik taban konusunda uzmanlaşmış bir fizyoterapiste başvurabilirsiniz.