Dolu bir yaşam sürmenin bir parçası, orgazm olmayı da içeren sağlıklı bir cinsel yaşam sürmektir. Orgazm yaşamanın sağlığa pek çok faydası vardır ve kadın orgazmı bazen bir sır olarak görülse de, aslında erkek orgazmından çok da farklı değildir.

Uyarılma ve orgazm deneyiminizi geliştiren prosedürlerin yanı sıra kolayca doruğa ulaşma yeteneğinizi geri kazanmanın yöntemleri vardır.

Kadınların birden fazla orgazm türü var

Kadınların orgazmı farklı şekillerde yaşayabilmeleri, kadın orgazmının bazı insanlara gizemli görünmesinin bir nedeni olabilir. Kadınlar orgazma klitoral stimülasyon, vajinal stimülasyon – G noktası dahil olmak üzere – veya göğüslerinizin veya diğer erojen bölgelerin uyarılması gibi çeşitli diğer duyusal yollarla ulaşabilirler.

Klitoral orgazm, erkek orgazmına en yakın orgazmdır. Klitorisin tıkanmasını veya dikleşmesini içerir ve orgazmın kendisi serbest bırakma sağlar. Klitoral orgazmdan sonra devam etmek rahatsız edici olabilir.

Vajinanızın uyarılmasıyla elde edilen orgazm, genellikle “daha derin” ve daha yoğun olarak tanımlanır. G-shot, bu tür orgazmı keşfetmenize yardımcı olabilir.

Cinsel organınızı uyarmaktan başka yollarla da orgazma ulaşabilirsiniz. Göğüsleriniz uyarıldığında veya cinsel imgeler kullanarak orgazm olabilirsiniz.

Sürekli olarak tek bir tür orgazm olabilir veya ne yaptığınıza bağlı olarak farklı türleriniz olabilir ya da biraz karışımınız olabilir. Sen eşsiz bir bireysin ve orgazmların kesinlikle yaşayabileceğin en kişisel deneyimlerden biri.

Tüm orgazmların ortak noktası nedir?

Orgazm sırasında erkek ya da kadın vücudunda meydana gelen bazı şeyler vardır. Örneğin, kalp atış hızınız artar, daha hızlı nefes alırsınız ve metabolizmanız hızlanarak orgazm olur.

Araştırmacılar, türünden bağımsız olarak kadın orgazmında dört aşama belirlediler.

1. Heyecan

Bir uyarılma veya arzu hali olarak tanımlanan bu aşama, vücudunuzun seks için hazırlanmaya başlamasını içerir. Bazı hormonlarda artış olur, kan cinsel organlarınızı doldurmaya başlar ve tüm vücudunuzun kızardığını hissedebilirsiniz.

2. Plato

Bu aşamada cinsel gerilim daha da artar. Cinsel uyarımdan başka bir şey düşünemeyebilirsiniz. Kalp atış hızınız ve kan basıncınız artmaya devam ediyor.

3. Orgazm

Orgazma ulaştığınızda vajina, rahim, pelvik taban kaslarınız ve bazen vücudunuzun her yerindeki kaslar ritmik olarak kasılır.

4. Çözülme

Orgazmınızı takip edin, vücudunuz gevşer ve kalp atış hızınız, kan basıncınız ve nefesiniz daha normal bir hıza yavaşlar.

Sorunlar

Uzmanlar, kadınların %25’inin orgazm olmak için mücadele ettiğini öne sürüyor. Sorun psikolojik, fiziksel veya her ikisi de olabilir. Yardımcı olabilecek tedaviler, terapiler ve müdahaleler vardır.

Menopoz sonrası kadınlar, seks için azalmış bir istekleri olduğunu görebilirler. Bunun için de tedaviler vardır.