Hamilelik ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma

  • Prezervatifler (erkek için), HIV dahil cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlar ve reçete gerektirmez, pahalı değildir hatta bedava da verilmektedir ve alması kolaydır.
  • Etkinlik: Doğru kullanıldığında, 100 kişiden 98’i hamile kalmayacaktır. Ancak çoğu insan prezervatifi doğru kullanmamaktadır – bu durumda, bu yöntemi kullanan 100 kişiden ancak 82’si hamilelikten korunacaktır.
  • Yan etkileri: genellikle yoktur. Tabi lateks veya spermiside karşı alerjiniz yoksa.
  • Kullanım güçlüğü: yüksek. Her cinsel ilişkide yeni bir tane kullanmanız gereklidir.

Özet:

Prezervatifler – kondom olarak da bilinir – hamileliği önlemek ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı koruma sağlamak için kullanılan en popüler yöntemlerden biridir. Sadece penise geçirilir. Prezervatifler (erkek için), spermi prezervatifin içinde ve vajina, anüs veya ağzın dışında tutarak cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riskini azaltır. (Ayrıca vajina veya anüse giren kadın prezervatifleri mevcuttur.) Prezervatifler (erkek için) yüzlerde şekil ve boyuttadır. Ayrıca kayganlaştırıcılı ve kayganlaştırıcısız olarak satın alabilirsiniz.

Prezervatif türleri (erkek için):

Spermisid. Bu prezervatifler, spermleri öldüren bir kimyasal içeren kayganlaştırıcı ile temin edilir. Oral veya anal seks için tavsiye edilmez.

Spermisidsiz. Siz veya partneriniz spermiside karşı hassassanız, spermisid içermeyen Prezervatif alın. Prezervatiflerin çok az yan etkisi vardır. Bu türün daha da azdır.

Lateks. Lateks prezervatifler %800’e kadar esneyebilir. Bunlar en yaygın olan prezervatiflerdir. Ancak yağ-bazlı kayganlaştırıcılar ile birlikte kullanılmaması gereklidir. Yağ-bazlı kayganlaştırıcılar, prezervatifin patlamasına veya kaymasına neden olabilir ve bu da hamilelik veya cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riskini artırır.

Latekssiz. Lateks veya benzeri yağ-bazlı kayganlaştırıcıya alerjiniz varsa, latekssiz prezervatif alınız. Genellikle poliüretan, diğer sentetik ileri teknoloji materyalleri veya doğal kuzu derisinden yapılırlar.