Sıkça Sorulan Soruları sizin için bir araya toplamak istedik.

Ne kadar sıklıkla kullanılır?
Ertesi Gün Hapı düzenli bir korunma yöntemi olarak değil, sadece acil durumlarda kullanmalısınız. Ertesi Gün Hapı bir menstrüel periyodunuz dahilinde birden çok kez kullandıysanız, bu yöntem daha az güvenilir olacaktır ve menstrüel periyodunuz büyük olasılıkla daha düzensiz bir hal alacaktır.
İlişkiden ne kadar süre sonra kullanılmalı?
Ertesi Gün Hapı korunmasız cinsel ilişkiden hemen sonra, mümkün olduğunca erken, tercihen ilk 12 saat içinde alınmalıdır.
Hamile isem düşük yapar mı düşüğe sebep olur mu?
Hamileyseniz veya hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız Ertesi Gün Hapı etkili olmayacak ve hamileliğinizi sonlandırmayacaktır, çünkü Ertesi Gün Hapı bir düşük hapı değildir.
Hastalıktan korur mu?
Ertesi Gün Hapı cinsel yolla bulaşan bir hastalığa karşı koruma sağlamaz, bunu sadece kondom yapabilir.
Aldıktan sonra tekrar ilişkiye girilirse korur mu?
Ertesi Gün Hapını kullandıktan sonra, cinsel ilişkiye girmek isterseniz ve doğum kontrol hapı kullanmıyor iseniz, bir sonraki adet dönemine dek kondom veya bir kapaklı spermisid kullanmalısınız. Bunun nedeni, bir sonraki periyodunuzun bitiminden önce tekrar korunmasız cinsel temasta bulunursanız ertesi gün hapının etki göstermeyecek/etkisinin görülmeyecek olmasıdır.
Emziren anneler ertesi gün hapı kullanabilir mi ya da emzirebilir?
Emziren anneler ertesi gün hapı kullanabilir, ancak kullanımdan sonra belirli bir süre emzirmeyi kesmeliler, bu süreç etken maddesine göre 8 saat ile 1 hafta arası değişkenlik gösterir, bu konuda eczanenize danışın.
En sık görülen yan etkileri nelerdir?
Hasta hissetme (bulantı), Bir sonraki periyoda kadar zaman zaman düzensiz kanama, Karnın alt kısmında ağrı, Yorgunluk, Baş ağrısı, Baş dönmesi, Göğüslerde hassasiyet, Adet gecikmesi, Şiddetli adet, kanama, Rahimde ağrı,
Aldıktan sonra kusulursa ne yapmalıyım?
Ertesi Gün Hapını kullandıktan sonraki üç saat içinde kusarsanız, hemen bir tablet daha almalısınız.
Ertesi gün hapı kullanımının ardından ne zaman normal doğum kontrol hapı kullanımına başlayabilirim?
Ertesi gün hapını kullandıktan sonra, etken maddesine göre hemen de kullanabilirsiniz veya yaklaşık bir hafta da beklemek gerekebilir. Bu konuda eczacınıza danışmanızı rica ederiz.